Jak si vybrat

Tento návod je určen především pro ty z Vás, kteří jste se ještě nesetkali s carvingovými lyžemi, nebo jen částečně v časopisech. Anebo jste je vyzkoušeli v půjčovně, ale nejste si jisti, který model koupit. Tyto rady berte prosím jen jako vodítko k rozhodování, nakonec je stejně výběr pouze na Vás…
 
1. Na začátek je potřeba si uvědomit jak schopný jste lyžař(ka). Podle toho se odvíjí další otázky u výběru lyže.
 
2. Jak jezdím rychle, kde jezdím, jaké oblouky preferuji. Jak jsem velký a kolik vážím. Hlavní je nepřidávat si či ubírat (například u váhy)!
 
3. Ideální délka sjezdové lyže závisí nejen na výšce postavy, ale i na váze lyžaře a stylu jízdy. Obecně se doporučují lyže dosahující mezi bradu a nos,ženy a děti mohou mít lyže i kratší,myšleno pod bradu (5-10cm).
 
4. Začátečník by měl vybírat lyže měkčí a lépe pro něj ovladatelné (většinou s jádrem z umělých hmot). V případě začátků není potřeba brát ohled na rádius a jiné technické parametry. Začátečník bude mít dostatek práce se zvládnutím lyží.
 
5. Pokročilý či sportovně jezdící lyžař už ví  jaké lyže požaduje. Dokáže si určit styl jízdy i kde jezdí. Většinou se pokročilým lyžařům doporučují lyže tvrdší a ve vyšších cenových kategoriích. Do té spadají lyže s dřevěným jádrem, sendvičové konstrukce a podobně.
 
6. Poslední volbou bývá specifikace lyže pro různé využití. Ne každému stačí ježdění po upravených sjezdovkách. V následujícím výběru je možné najít si přesně svůj styl.
 
Obecně platí :
 
Delší oblouk, větší rychlost = delší lyže, větší rádius
Kratší oblouk, menší rychlost = kratší lyže, menší rádius
Větší postava (výška i hmotnost) = delší lyže
Menší/lehčí postava = kratší lyže
Jezdím jen na upravené trati = lyže užší ve středu
Jezdím i v horších podmínkách (břečka, prašan) = lyže širší ve středu
 
Závěrem nutno podotknout, že pokud si nejste s výběrem lyže jistí, není nic jednoduššího než nás kontaktovat (telefonicky, mail) a zeptat se přímo odborníků. Viz Kontakt
 
Lyžařské vázání
U lyží je výběr vázání v celku jednoduchý. Většina renomovaných výrobců lyží na své modely přímo montuje buď svoje vázání, či vázání od smluvních partnerů. Proto si s volbou lyžařského vázání nelamte hlavu. Pokud si chcete dokoupit samostatné vázání na svoje lyže, nejlépe je vždy se řídit podle lyže, kterou vlastníte. Při koupi některých lyží máte na výběr z několika modelů vázání, většinou podle jezdeckých schopností. V zásadě platí, že čím zkušenější lyžař, tím více by měl do vázání investovat.
 
Snowboardové vázání
U snowboardů jsou dva typy vázání – měkké a tvrdé.
Měkké vázání se využívá u Allround snowboardů. Klasické přezkové vázání má dvě přezky, jednu přes špičku boty a druhou přes nárt. Jde o jednoduchý, bezporuchový systém využívaný z 80%.

Tvrdé vázání se používají pouze pro tvrdá Race, Alpin, Freecarve prkna. Zde je klasikou opět klasické zapínání - zde je použita zápatka na principu páky.

Pokud máte při výběru vázání nějaké pochyby, nejjednodušší je se obrátit přímo na nás . Viz Kontakt

Jak si vybrat snowboard:
Tento návod je pro každého, kdo by chtěl zkusit snowboard (nebo už zkusil), ale není si jistý s jeho výběrem.
 
1.Opět jako při výběru lyží je potřeba si uvědomit základní aspekty, kterými jsou: pokročilost jezdce, výška / tuhost snowboardu, velikost boty, typ (styl) snowboardu.

2.Délka snowboardu by měla být přibližně do úrovně brady (+- 5cm). Těžší jezdci volí snowboard větší, lehčí naopak kratší. Délka je závislá i na pokročilosti jezdce, tedy začátečník volí radši kratší a měkčí prkno (pro lepší ovladatelnost), kdežto zkušený jezdec dá přednost delšímu a tvrdšímu prknu.

3.Šířka snowboardu se odvíjí od velikosti boty. Doporučený přesah je 1-3 cm na každé straně. Pokud je větší, je potřeba zvolit širší prkno. Pro jezdce s velkou nohou (11 a větší) jsou snowboardy wide, kde wide znamená širší. Dámské a dětské snowboardy jsou užší (většinou i kratší a měkčí).

4.Posledním výběrem je druh snowboardu. Základní rozdělení je na dva typy a to měkké a tvrdé.
Měkké snowboardy - Allround (FS/FR), Freestyle, Freeride - na tyto snowboardy se používá měkké (soft) vázání a měkké boty.

Tvrdé snowboardy - Race, Alpin, Freecarve - na tyto snowboardy se používá tvrdé (deskové) vázání a tvrdé skeletové boty, které vypadají jako lyžařské přeskáče, ale ve skutečnosti jsou hodně odlišné.

Allround (FS/FR) SNB – jde o univerzální snowboardy. Do této kategorie spadá asi 70% všech snowboardů. Jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé, co nehledají speciální snowboard na freestyle či freeride.

Freestyle (FS) SNB – jde o snowboard, který je určený převážně pro skákání, U-rampy a jibing (ježdění po zábradlí). Rozlišují se dva typy podle tvaru špiček. Twin tip má obě špičky naprosto shodné kvůli ježdění normálně a na switch. Na rozdíl od directional twin, kde jsou inserty posunuty mírně k patě.

Freeride (FR) SNB – jde o snowboard určený pro jízdu v neupraveném terénu na čerstvém prašanu. Tyto snowboardy jsou vhodné i na sjezdovky a celkově pro ježdění. Výška u FR SNB se volí trošku delší a je u nich využito systému directional twin. Záměrně bývají inserty posunuty více k patě, aby při jízdě hlubokým sněhem špička plavala nad sněhem a bořila se jen patka.

Race/Alpine SNB – jde o závodní Race snowboardy, které se využívají pro odlišné sportovní disciplíny. Jde o tvrdé snowboardy s tvrdým vázáním i botama.
 
Závěrem nutno podotknout, že pokud si nejste s výběrem snowboardu jistí, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Viz Kontakt